متفاوت ترین شبکه اجتماعی در ایران

بلاگ كاربران


بی شک زگیل تناسلی شایع‌ترین بیماری مقاربتی است که از طریق رابطه جنسی و صرفاً با لمس ناحیه تناسلی قابل انتقال است. آمار ابتلا به این بیماری رو به گسترش است. این بیماری هم در زنان و هم در مردان شایع است، اما عوارض آن برای زنان خطرناک‌تر است. افزایش آگاهی و داشتن اطلاعات بیشتر در مورد این عارضه، می‌تواند به پیشگیری از ابتلا به آن و آشنایی با روش‌های تشخیص و درمان بیماری کمک کند. در ادامه این مبحث هر آنچه که لازم است در مورد زگیل تناسلی بدانید،از علائم، علت‌ها تا انواع روش‌های درمان موثر را معرفی خواهیم کرد، پس همراه ما باشید.

زگیل تناسلی چیست!؟
زگیل تناسلی زائده‌های ریز و درشتی هستند که معمولا برجسته سفت و توپر  می‌شوند. این ضایعات پوستی درناحیه تناسلی مردان و زنان مشاهده می‌شود و تقریباً ظاهری شبیه به گل کلم دارد. عامل این بیماری نوعی ویروس به نام ویروس پاپیلومای انسانی است وقتی ویروس وارد بدن می‌شود، 
 باعث ترشح مقدار کراتین روی لایه بالایی پوست شده که در نتیجه آن بافتی سفت و سخت روی پوست ایجاد می‌شود.

زگیل تناسلی چه علائمی دارد؟

همونطور که اشاره کردیم، مهم‌ترین نشانه بیماری رشد زائده‌های ریز و درشت ناحیه تناسلی است. این زائده در زنان در ناحیه فرج، دیواره‌های واژن، داخل مجرای مقعد و واژن و فاصله بین مقعد و واژن رشد می‌کنند. همچنین در مردان این زائده‌ها ممکن است بر روی سطح آلت تناسلی، پوست بیضه‌ها و یا نواحی اطراف مقعد مشاهده شود. همچنین در هر دو جنس در صورت برقراری رابطه دهانی و تماس دهان و زبان با آلت تناسلی آلوده احتمال ایجاد این زائده‌ها در دهان و لب‌ها نیز وجود دارد. از سایر علائم همراه با زائده‌ها می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم؛ خارش یا سوزش در ناحیه زائده‌ها، خونریزی‌های بی‌دلیل یا بعد از رابطه جنسی به دلیل رشد زائده‌های زگیل در ناحیه واژن، ترشحات غیر طبیعی.

برخی از علائم مربوط به شکل ظاهری این زائده‌ها عبارتند از؛

این زائده‌ها می‌توانند ریز یا درشت باشند ولی ظاهری شبیه به گل کلم دارند.

این زائده‌ها اغلب مطابق رنگ پوست فرد و یا کمی تیره‌تر از آن هستند.

این زائده‌ها ممکن است صاف و یا برجسته باشند. ممکن از زگیل‌ها در لمس نرم و یا خشن باشند.

علت زگیل تناسلی چیست؟

همونطور که اشاره کردیم، عامل این بیماری نوعی ویروس به نام ویروس پاپیلومای انسانی یا hpv است. این ویروس بیش از ۱۰۰ نوع مختلف دارد و حدود ۴۰ نوع از آن عامل ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی شناخته می‌شود.

رایج‌ترین انواع ویروس پابلوم‌های انسانی که باعث ایجاد زگیل می‌شوند، شامل نوع ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ می‌شوند. انواع ویروس پاپیلوم‌های انسانی به دو نوع کم خطر و پرخطر تقسیم می‌شود. در نوع کم خطر که اغلب عامل ایجاد زائده‌های زگیل می‌شوند. خطر جدی را به همراه ندارد. اما در نوع پرخطر که اغلب ۱۶ و ۱۸ را شامل می‌شود، ممکن است عوارض خطرناک را در پی داشته باشد و عامل سرطان دهانه رحم در زنان و یا دیگر انواع سرطان در مردان شود.

راه‌های انتقال ویروس زگیل تناسلی

 

همانطور که اشاره کردیم زگیل تناسلی نوعی بیماری مقاربتی است، یعنی در رابطه جنسی منتقل می‌شود. عامل یا ویروس این بیماری روی سطح پوست ناحیه تناسلی وجود دارد و از طریق خراش‌های پوستی وارد بدن می‌شود. برای انتقال بیماری نیازی به برقراری رابطه کامل نیست و ویروس تنها با تماس پوست ناحیه تناسلی با پوست آلوده به ویروس منتقل می‌شود. بنابراین برقراری هر نوع رابطه جنسی از جمله رابطه واژینال، دهانی و مقعدی می تواند عامل انتقال این بیماری باشد. همچنین اگر ناحیه تناسلی با دست آلوده به ویروس و یا اسباب بازی‌های جنسی لمس شود، ممکن است این بیماری انتقال یابد.
https://b2n.ir/x95150


به اشتراک بگذارید : google-reader yahoo Telegram
نظرات دیوار ها


نخستین نظر را ایجاد نمایید !