متفاوت ترین شبکه اجتماعی در ایران

بلاگ كاربران


پریود دختران یا قاعدگی یک نقطه عطف مهم در زندگی دختر شما است. اگرچه ممکن است نشانه‌هایی را دیده باشید که نشان می‌دهد او در سن بلوغ است اما اولین قاعدگی(پریود) او هنوز هم ممکن است کمی غافلگیرکننده باشد. او ممکن است ترسیده یا خجالت زده شود. به عنوان پدر و مادر، چگونه می توانید به دخترنوجوان خود در این زمان حساس کمک می کنید؟ به یاد داشته باشید که اولین پریود دختران برای نوجوان دشوار است بنابراین پیش از آن باید اطلاعات لازم را به او بدهید.

 

اطلاع در مورد بلوغ

برای شروع، بسیار مهم است که از اطلاعاتی که قرار است به دخترتان بگویید مطمئن باشید، بنابراین اولین توصیه ما این است که خود را در مورد قاعدگی آگاه کنید، لازم نیست که کتاب های زیادی بخوانید، اما باید اصول چرخه قاعدگی را درک کنید تا صحبت کردن در مورد او بسیار آسان شود. علائم پریودی دختر ۱۱ ساله را مطالعه کنید و حتما اطلاعات کافی را داشته باشید.

 

علاوه بر این، همچنین بسیار مهم است که در مورد این مسائل با فرزندان خود صحبت کنید، بنابراین آن ها پشتیبان خواهر، همکلاسی ها و دوستان خود خواهند بود. پسرها باید بدانند که زنان اطرافشان دقیقاً مانند آن ها با بزرگتر شدن تغییرات را تجربه می کنند و هیچ یک از این تغییرات باعث تمسخر یا شرم نمی شود.

 

آموزش پریود دختران

ممکن است صحبت کردن در مورد قاعدگی برای دخترتان ناراحت کننده باشد، اما بسیار مهم است که به او اطلاع دهید که این یک روند کاملاً طبیعی در زنان است و نباید شرمنده باشد زیرا این دوره مترادف با سلامتی است.  در ادامه ۷ موضوعی که باید با دخترتان در مورد پریودهایش صحبت کنید آمده است، آگاهی از این مطلب کمک می کند تا به فرزندتان کمک کنید این دوره را با سلامت روانی و جسمانی لازم پشت سر بگذارد.

 

۱.توضیح دهید که در بدن او چه می گذرد

به دخترتان توضیح دهید که این تغییرات کاملا طبیعی است و پریود شدن یا لکه دار شدن لباس زیر شرم یا خجالتی ندارد. چرخه قاعدگی یک دوره ۲۱-۴۵ روزه است که در آن رحم و تخمدان ها به سطوح متغیر هورمون های در گردش پاسخ می دهند. در هر چرخه، یک تخمک آزاد می شود و  مهم است که فرزندتان بفهمد اگر تخمک از طریق رابطه جنسی با اسپرم ملاقات کند، می تواند باعث رشد کودک شود.  اگر تخمک بارور نشود، پوشش داخلی رحم ریخته شده و خارج می شود. این همان چیزی است که او در هر دوره زمانی به صورت خون و بافت بدنش را ترک می کند.

 

۲. به او بگویید چند وقت یک بار قاعدگی رخ می دهد

اغلب به دخترتان بگویید که منتظر پریود باشد. روز اول پریود تا اولین روز قاعدگی بعدی، یک سیکل قاعدگی را تشکیل می دهد. این می تواند بین ۲۱ تا ۴۵ روز باشد، اگرچه برای بیشتر دختران ۲۵ تا ۳۵ روز است. در ۶ سال اول پس از اولین قاعدگی، دختر شما ممکن است پریودهای نامنظم را تجربه کند. به او بگویید که این طبیعی بوده و در نهایت چرخه او منظم تر می شود.

 

۳. در مورد جنبه های عملی پریود بحث کنید

بحث در مورد جنبه های عملی پریود می تواند به آموزش پریود دختران شما کمک کند تا در مورد جزئیات احساس راحتی بیشتری داشته باشد. می توانید توضیح دهید:

 

هر ماه چقدر ممکن است چقدر خونریزی داشته باشد.

این خونریزی چقدر دردناک است.

چه چیزی می تواند استفاده کند (پد، تامپون، زیر شلواری ضد پریود یا فنجان قاعدگی)، نحوه استفاده از این چیزها و تعویض آن ها را آموزش دهید.

اگرچه دختر شما می‌تواند انتخاب کند که از چه نوع نوار بهداشتی استفاده می‌کند اما اگر او از تامپون استفاده می‌کند، مطمئن شوید که هم روش صحیح قرار دادن تامپون را می‌داند و هم می داند نباید آن را بیش از ۴ ساعت استفاه کند.

۴. علائم و درد پریود را توضیح دهید

به دخترتان بگویید که در دوران قاعدگی، ممکن است در سینه‌هایش درد و ناراحتی یا درد خفیف در شکم خود احساس کند. او می تواند از درمان های خانگی برای تسکین دردهای قاعدگی خود استفاده کند :

 

کیسه یل بطری آب گرم را برای چند دقیقه روی پایین شکم او قرار دهید.

وعده های غذایی کوچکتر و مکرر در طول روز بخورید.

به او بگویید که با زانوهای خمیده به پهلو دراز شود.

به آرامی زیر شکم او را ماساژ دهید.

نوشیدنی های گرم مانند شیر گرم و آب زیاد مصرف کنید.

همچنین کتاب‌هایی در بازار موجود است که می‌توانید به دخترتان بدهید که مفهوم پریود دختران و تغییرات بدنی مورد انتظار را به گونه‌ای که دخترتان بفهمد توضیح می‌دهد.

 

۵. با توجه به سن کودک به سوالات ساده پاسخ دهید 

شما باید به دقت در نظر بگیرید که چگونه به دختر خود در مورد قاعدگی با تمام جزئیات بگویید. اگر دانش آموز کلاس اولی جعبه ای از تامپون پیدا کرد، می توانید به سادگی به کودک خود بگویید: «مادر وقتی پریود می شود از این وسایل استفاده می کند»، بدون اینکه توضیحی دو ساعته در مورد چرخه قاعدگی بدهید تا زمانی که متوجه شوند توضیحات زیادی ندهید.

 

۶. از تجربه خود برای شروع گفتگو با دخترتان استفاده کنید.

قبل از اینکه به کودک خود در مورد قاعدگی بگویید، درست است که بپرسید: “آیا سوالی دارید؟” اکثر کودکان به این پاسخ مثبت نمی‌دهند. در عوض، رویکرد بهتری داشته باشید: «می‌دانی، زمانی که من در سن شما بودم، در مورد اولین قاعدگی‌ام خیلی نگران بودم، چون فکر میکردم درد داره آیا تو هم نگران این هستی؟”

 

۷. صحبت در مورد پریودها را از سنین پایین شروع کنید.

کودکان در جذب اطلاعات بهتر هستند. می‌توانید به دخترتان بگویید: «می‌دانی، یک روز بزرگ می‌شوی و شبیه مادر می‌شوی، سینه‌هایت رشد می کند و در جاهای خاصی مو رشد می‌کند. بدن شما دائماً تغییر می کند و شما را برای تبدیل شدن به یک زن بالغ آماده می کند. با توجه به سن کودک توصیف های خود را تغییر دهید.

مراجعه به پزشک

در صورت مشاهده علائم و موارد زیر حتما به پزشک زنان مراجعه کنید:

 

۶ ماهه پریود نشده 

در طول دوره قاعدگی خود از درد طاقت فرسا یا علائم دیگر مانند اسهال و استفراغ رنج می برد.

تغییرات خلقی شدید یا افسردگی در اولین عادت ماهیانه عادی است اما به مرور ممکن است  زندگی روزمره او را مختل می کند.

منبع:کانون مشاوران ایران-آموزش پریود دختران

به اشتراک بگذارید : google-reader yahoo Telegram
نظرات دیوار ها


نخستین نظر را ایجاد نمایید !