متفاوت ترین شبکه اجتماعی در ایران

بلاگ كاربران


با انواع اختلالات اضطرابی آشنا شوید و تقریباً از هر سه بزرگسال یک نفر را در طول زندگی خود تحت تأثیر قرار می دهد. ۱ انواع مختلفی از اختلالات اضطرابی وجود دارد که هر کدام دارای علائم مشخصی هستند که می توانند در شرایط خاص ایجاد شوند. شناسایی نوع اختلال اضطراب برای تعیین اینکه چه درمان هایی موثر خواهند بود، مهم است.

 

اختلال اضطراب فراگیر

اختلال اضطراب فراگیر (GAD) یک نوع شایع اختلال اضطرابی است که هر ساله حدود ۳٫۱٪ از مردم ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد. 2 آنچه اختلال اضطراب فراگیر را از سایر اختلالات اضطرابی متمایز می کند، ماهیت جهانی این بیماری است. افراد مبتلا به GAD به جای داشتن موقعیت‌ها و شرایط خاص که باعث اضطراب می‌شوند، در پاسخ به بسیاری از شرایط یا حتی زمانی که هیچ محرک قابل شناسایی وجود ندارد، اضطراب را تجربه می‌کنند.

 

از آنجایی که افراد مبتلا به GAD قادر به شناسایی محرک های مجزای اضطراب خود نیستند، قادر به پیش بینی یا پیشگیری از علائم اضطراب خود نیستند . از آنجا که آنها نمی توانند محرک های خاصی را برای اضطراب خود جدا کنند، اغلب اضطراب خفیف تا متوسط را به طور منظم یا مکرر تجربه می کنند.

 

علائم GAD عبارتند از: 3

 

اضطراب و نگرانی بیش از حد در اکثر روزها به مدت حداقل ۶ ماه در پاسخ به تعدادی از رویدادها، فعالیت ها یا موقعیت ها رخ می دهد.

کنترل نگرانی برای فرد دشوار است

اضطراب یا نگرانی دارای سه یا بیشتر از ویژگی های زیر است (فقط یکی برای کودکان):

بی قراری، احساس سرگیجه یا بی قراری

به راحتی خسته، خسته یا تخلیه می شود

مشکل در تمرکز، تمرکز، یا خالی شدن ذهن

تحریک پذیری

تنش عضلانی

مشکلات خواب (مشکل در به خواب رفتن، خواب ماندن یا احساس بی قراری بعد از خواب)

علائم با یک اختلال روانی دیگر بهتر توضیح داده نمی شوند

علائم باعث ناراحتی یا اختلال قابل توجه در یک یا چند حوزه زندگی/عملکرد می شود

علائم با یک مشکل پزشکی یا اثرات یک ماده تجویز شده یا غیر تجویزی بهتر توضیح داده نمی شوند.

مردم اغلب از GAD به عنوان اضطراب شناور آزاد یاد می کنند. اما فقط به این دلیل که تشخیص دقیق علت یا محرک اضطراب شما دشوار است به این معنی نیست که نمی توان آن را به طور مؤثرتری مدیریت کرد. گزینه های درمانی عالی برای اضطراب وجود دارد و هر چه زودتر درمان شود، بهتر است.

 

اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی وضعیتی است که در آن علائم اضطراب در محیط ها یا تعاملات اجتماعی تجربه می شود. افرادی که تحت تأثیر اختلال اضطراب اجتماعی قرار دارند، ترس عمیقی از قضاوت، شرمساری یا درک منفی دیگران دارند. آن‌ها اغلب برای اجتناب از این موقعیت‌های اجتماعی ترسناک که می‌تواند منجر به اختلالات قابل‌توجه در روال معمول، اختلال در عملکرد شغلی و مشکلات در روابط شخصی آنها شود، تمام تلاش خود را می‌کنند.

 

هنگامی که یک فرد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی در یک موقعیت اجتماعی ترسناک قرار می گیرد، سطح بالایی از اضطراب، خودآگاهی و ناراحتی را تجربه می کند. در برخی موارد، این علائم می تواند به حمله پانیک تبدیل شود. اختلال اضطراب اجتماعی قبلاً به عنوان فوبیای اجتماعی طبقه بندی می شد و بسیاری از ویژگی های مشابه سایر فوبیاهای خاص را دارد. هر سال ۶٫۸ درصد از بزرگسالان در آمریکا با اضطراب اجتماعی دست و پنجه نرم می کنند. 2

 

علائم اختلال اضطراب اجتماعی عبارتند از: 3

 

ترس یا اضطراب قابل توجه در مورد حداقل یک موقعیت اجتماعی که در آن احتمال قضاوت منفی توسط دیگران وجود دارد (مانند سخنرانی در جمع، ملاقات با افراد جدید و غیره)

موقعیت های اجتماعی ترسناک تقریباً همیشه باعث ایجاد اضطراب می شود

ترس یا نگرانی بیش از حد و نامتناسب با تهدید یا اهمیت واقعی موقعیت یا تعامل اجتماعی است.

از موقعیت های اجتماعی ترسناک اجتناب می شود یا با پریشانی، اضطراب یا ترس شدید تحمل می شود

ترس، اضطراب یا اجتناب بیش از ۶ ماه ادامه دارد

علائم با یک بیماری روانی دیگر بهتر توضیح داده نمی شود

علائم با تأثیرات یک ماده یا شرایط پزشکی دیگر بهتر توضیح داده نمی شوند

اگر تشخیص پزشکی دیگری وجود داشته باشد، مشخص شده است که علائم بیش از حد یا غیر مرتبط با این وضعیت هستند

اختلال هراس

حملات پانیک علائم شدید اضطراب هستند که اغلب به صورت تغییرات فیزیولوژیکی مانند ضربان قلب و تنفس سریع، تعریق، سرگیجه یا درد در قفسه سینه یا معده ظاهر می شوند. علائم هراس شدید هستند، به طور ناگهانی شروع می شوند و برای چند دقیقه طول می کشند. هر کسی ممکن است در یک موقعیت استرس زا یا ترسناک حمله پانیک را تجربه کند، اما در افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی موجود بسیار شایع تر است. برخی از افرادی که حملات پانیک را تجربه می کنند به اختلال پانیک مبتلا می شوند.

اختلال پانیک یک اختلال اضطرابی است که با حملات پانیک مکرر و ترس شدید از داشتن یک حمله پانیک دیگر مشخص می شود. ترس از حملات پانیک در آینده برای افراد مبتلا به اختلال پانیک چنان مهلک می شود که ناتوان کننده می شود و باعث می شود از موقعیت هایی که می ترسند دچار حمله دیگری شوند اجتناب کنند. اختلال هراس ۲٫۷ درصد از بزرگسالان آمریکایی را در یک سال تحت تاثیر قرار می دهد. 2

منبع:مرکز مشاوره-انواع اختلالات اضطرابی

به اشتراک بگذارید : google-reader yahoo Telegram
نظرات دیوار ها


Baran2204
ارسال پاسخ